چالش های قیمتی پیش روی فلزات در سال ۲۰۲۳
وود مکنزی اخیرا در گزارشی جدید ده پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۳ ارائه کرده، از جمله اینکه رشد تقاضای جهانی نفت باز خواهد گشت، مسئله انتشار کربن، استفاده و ذخیره‌سازی آن مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت و کشورهای توسعه‌یافته از قانون کاهش تورم ایالات متحده امریکا پیروی خواهند کرد و حمایت خود را از انرژی کم کربن افزایش خواهند داد.

به گزارش بورس فوری،به نقل از فولاد ایران، اگر سایر پیش‌بینی‌های متخصصان این موسسه از جمله پیش‌بینی بهبود تاسیسات خورشیدی ایالات متحده، افزایش فروش خودروهای برقی و سیاست‌گذاری های مربوط به آن در خارج از امریکا درست باشد، استخراج معادن، به‌ویژه فلزات مربوط به صنعت تولید باتری، تقویت خواهد شد. ولی در کل چشم انداز این بخش در سال آینده ضعیف است. کاهش تقاضا، رشد عرضه و جو ضعیف‌تر بازارها نشان‌دهنده کاهش میانگین قیمت‌ها در صنایع فلزی و معادن در سال ۲۰۲۳ است.

بخش ساخت‌وساز که یک حوزه کلیدی برای سنگ‌آهن، فولاد و فلزات اساسی است، بر تقاضای جهانی تاثیرگذار خواهد بود و به‌ویژه بازار املاک و مستغلات چین کساد باقی خواهد ماند. در همین حال، عرضه مس، آلومینیوم، سرب، روی، سنگ آهن و فولاد همگی نرخ رشد بالاتری نسبت به سال ۲۰۲۲ خواهند داشت.

پتانسیل صعودی در سمت تقاضا در سال آینده وجود دارد، اما به طور کلی، به نظر می رسد که تمایل غالب در قیمت ها نزولی خواهد بود.

فشارهای تورمی نشانه‌هایی از کاهش را نشان می‌دهد و محدودیت‌های زنجیره تامین نیز همینطور کمتر می شود. این می تواند به این معنی باشد که رکود اقتصادی جهانی کمتر از حد انتظار خواهد بود. بهبود در بخش خودرو و انرژی های کم کربن نیز می تواند به جبران بخشی از ضعف تقاضا در سایر بخش های مصرف کننده کمک کند.

0 نظر:

نظر بدهید