طلای جهانی ۲۰۲۱ دلار شد
هر اونس طلا در بازارهای جهانی با ۰.۱ درصد افزایش به ۲۰۲۱ دلار و ۷۹ سنت رسید.

به گزارش بورس فوری،به نقل از رویترز، قیمت طلا در روز جمعه (۲۶ ژانویه) افزایش یافت اما در مسیر دومین سقوط هفتگی متوالی خود قرار گرفت زیرا داده‌ها نشان می‌دهد رشد قوی در اقتصاد ایالات‌متحده، دلار را ثابت نگه داشت، در حالی که تمرکز بر روی تورم کلیدی معطوف شد.

بر اساس این گزارش، هر اونس طلای جهانی با ۰.۱ درصد افزایش به ۲۰۲۱ دلار و ۷۹ سنت و قیمت طلای آمریکا با ۰.۲ درصد افزایش به ۲۰۲۱ دلار و ۷۰ سنت رسید.

رشد اقتصاد ایالات‌متحده

افزون بر این، اقتصاد ایالات‌متحده در سه ماهه چهارم سریعتر از حد انتظار رشد کرد زیرا فشارهای تورمی در بحبوحه مخارج مصرف کننده قوی کاهش یافت. یک نظرسنجی نشان داد که اقتصاد ایالات‌متحده سال ۲۰۲۴ را با قدرتی آغاز کرد و فعالیت‌های تجاری در ژانویه افزایش یافت و به نظر می‌رسد فشارهای تورمی کاهش یافته است.

افزایش شاخص دلار

در عین حال، شاخص دلار آمریکا در هفته ۰.۲ درصد افزایش یافت و در نزدیکی بالاترین رقم ۶ هفته اخیر قرار گرفت و باعث شد طلا برای سایر دارندگان ارز جذابیت کمتری داشته باشد. بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را بدون تغییر در رکورد بالای ۴ درصد نگه داشت و کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا گفت: بحث درباره کاهش نرخ زودهنگام است اما خطرات رشد اقتصادی به سمت نزول متمایل شده است.

این گزارش می‌افزاید، در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۲ درصد کاهش به ۲۲.۸۷ دلار رسید، پلاتین ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۸۹۰.۷۶ دلار رسید و پالادیوم با ۰.۱ درصد کاهش به ۹۳۹.۶۴ دلار رسید.

دلایل کاهش تقاضا برای طلا

همچنین، اقدامات محرک چین شاهد بهبودی در ریسک‌پذیری بود که همراه با یک سری رکوردهای بی سابقه در وال استریت، تقاضا برای طلا را کاهش داد. تورم همراه با افزایش نشانه‌های انعطاف‌پذیری در اقتصاد ایالات‌متحده، به فدرال رزرو فرصت بیشتری می‌دهد تا نرخ‌ها را برای مدت طولانی‌تری بالاتر نگه دارد. انتظار می‌رود این تصور هر گونه افزایش طلا را در ماه‌های آینده محدود کند.

0 نظر:

نظر بدهید