جایگاه کرادفاندینگ‌ها در جذب سرمایه‌های سرگردان
کرادفاندینگ یکی از روش‌های نوین، سریع و قابل اعتماد برای جذب سرمایه مورد نیاز به منظور توسعه یک کسب‌وکار است و نوع فعالیت آن‌ها با صندوق‌های جسورانه یا سرمایه‌گذاری مستقیم و انفرادی در استارت آپ‌ها کاملا متفاوت است و به دلیل تضمین اصل سرمایه می‌تواند برای سرمایه‌گذاران ریسک گریز نیز گزینه قابل بررسی باشد.

به گزارش بورس فوری، نیما میرزایی کارشناس بازار سرمایه در یادداشتیدر رابطه با مزیت تامین مالی از طریق کرادفاندینگ‌ها نوشت:

کرادفاندینگ یکی از روش‌های نوین، سریع و قابل اعتماد برای جذب سرمایه مورد نیاز به منظور توسعه یک کسب و کار هستند و نوع فعالیت آن‌ها با صندوق‌های جسورانه یا سرمایه‌گذاری مستقیم و انفرادی در استارت آپ‌ها کاملا متفاوت است و به دلیل تضمین اصل سرمایه می‌تواند برای سرمایه‌گذاران ریسک گریز نیز گزینه قابل بررسی باشد. در این روش مثلث سرمایه‌گذار، سرمایه‌پذیرو و پلتفرم با همکاری یکدیگر کمک می‌کنند که نفدینگی مورد نیاز یک کسب و کار با برنامه مشخص به سرعت تامین و اجرایی شده و در یک بازی برد برد هر سه ظلع مثلث منتفع شوند. مزیت کرادفاندینگ‌ها نسبت به روش‌های سنتی تامین مالی بالاخص از، سیستم بانکی، سرعت فوق العاده بالا آن و اشراف اطلاعاتی سرمایه‌گذار بر مسیر سرمایه خود است.

از جمله ویژگی‌های دیگر کرادفاندینگ‌ها می‌توان به نظارت نهادهای مالی زیر نظر بورس و فرابورس امکان سرمایه‌گذاری با حداقل مبلغ ۵۰۰ هزار تومان اشاره کرد، این موضوع می‌تواند بازدهی جذابی برای سرمایه‌گذاران خرد و کلان داشته باشد؛ انتظار می‌رود با گسترش دانش سرمایه‌گذاری درجامعه و شناخت بیشتر این صنعت نوپا و مزایای فوق العاده آن برای سرمایه‌گذاران مختلف، شاهد رشد قابل توجه این روش سالم، جدید و سریع برای جذب سرمایه با نرخ‌های رقابتی بر یک بستر امن برای سرمایه‌پذیران باشیم.

کرادفاندینگ‌ محدود به یک مدل نیستن و حوزه‌های مختلفی برای آن تعریف شده به نحوی که در این رابطه می‌توان به تامین مالی مبتنی بر اهدا، پاداش، سهام و وام اشاره کرد که مدل آخر مورد نظر ما بوده و در ایران رواج یافته است، دامنه فعالیت این ابزار تامین مالی در حوزه استارت آپ‌ها، کسب و کارهای کوچک و متوسط طرح های نانو، لوازم خانگی، کشاورزی، قطعات خودرو و ... است، همچنین در این حوزه پذیرش طرح‌ها با بررسی دقیق و فنی توسط پلتفرم‌ها صورت می‌گیرد، این موضوع ضمن فراهم‌سازی تاییدیه‌های مورد نیاز سرمایه‌گذار، گزارشات رسمی دوره ای پروژه را نیز در اختیار شخص می‌گذارد.

سرمایه‌گذاران در زمان سرمایه‌گذاری در هریک از اوراق منتشر شده به واسطه کرادفاندینگ‌ها می‌بایست دقت و مطالعه لازم را داشته باشند تا با دید وسیع بتوانند در طرح‌هایی با پتانسیل سرمایه‌گذاری کنند، همچنین هر فرد حقیقی و یا حقوقی نمی‌تواند بیشتر از ۵ درصد در یک کراد فاند سرمایه‌گذاری کند؛ همچنین اشخاص برای سرمایه‌گذاری در یک طرح می‌بایست مراحلی همچون (ایجاد حساب کاربری در پلتفرم تامین مالی جمعی، شناسایی طرح و انتخاب آن، تایید بیانیه ریسک و قوانین و مقررات مشارکت در طرح به میزانی که تمایل دارند حداقل تا سقف ۵ درصد، دریافت گواهی شراکت در تامین مالی جمعی) طی کنند.

کراد فاندها با ریسک معقول و قابل پذیرش می‌تواند سرمایه‌گذاری نسبتا کم ریسک برای بخشی از سبد دارایی سرمایه‌گذاران مختلف باشد و در نقطه مقابل نیز مسیری آسان برای تامین سرمایه مورد نیاز شرکت‌ها را ایجاد کرده زیرا در شرایطی که روش تامین مالی از محل سیستم بانکی با دشواری و بروکراسی بالا وشانش موفقیت پایین مواجه است ناشران می‌توان به سرعت نقدینگی مورد نیاز حود را از این محل تامین کنند.

0 نظر:

نظر بدهید