آخرین جزییات طرح مالیات بر سوداگری
مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نیازها و حتی فراتر از نیازهای مصرفی مردم در طرح مالیات بر سوداگری به رسمیت شناخته شده و از پرداخت مالیات معاف است.

به گزارش بورس فوری،به نقل از خانه ملت، مهدی طغیانی، با اشاره به اتمام بررسی طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی در مجلس و رفع نگرانی‌های مردمی در این بخش، گفت: به هیچ وجه نگاه در قانون مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی، متوجه اخذ مالیات از مردم نیست.

نماینده مردم «اصفهان» در مجلس تاکید کرد: به واقع نیازها و حتی فراتر از نیازهای مصرفی مردم در قانون فوق به رسمیت شناخته شده و از پرداخت مالیات معاف است.

این نماینده مجلس با اشاره به قسمت نخست قانون مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی، اظهار کرد: در بخش نخست این قانون موضوع سوداگری و سفته بازی رصد می‌شود، چرا که کسانی که مشغول به سوداگری و سفته بازی هستند دیگر به این مسئله اعتراف نمی‌کنند که در این بخش فعال هستند، اما جنس تراکنش و معاملاتی که انجام می‌دهند وقتی فراتر از نیاز مصرفیشان باشد، آنها را مشمول مالیات بر سوداگری می‌کند؛ حال چه این افراد خود را مشمول این عنوان بدانند و چه ندانند، برای اینکه مالیات بر سوداگری به درستی اخذ شود باید ساختارهای اطلاعاتی و پایه‌های اطلاعاتی و آماری ما کامل باشد، از این رو مواد ابتدایی این قانون تا ماده ۸ بیشتر مربوط به حکمرانی ریال است و سعی دارد پایه و اساس این قانون را تامین می‌کند.

طغیانی با بیان‌این که طرح مالیات از سوداگری و سفته‌بازی طرح مهمی است، اظهار کرد: به فراخور اهمیت این طرح، حساسیت روی آن زیاد است، بنابراین ما در رفع ایرادات اخیر این طرح تلاش کردیم هر ابهام و ایرادی که به این طرح وجود داشت، به درستی برطرف شود.

وی با اشاره به رصد حساب‌های تجاری در این طرح بیان کرد: به عنوان مثال در این طرح در رابطه با بررسی حساب‌هاو تراکنش ها از سوی بانک مرکزی موادی دیده شده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: به واقع پنج دهم درصد از تراکنش‌هایی که بالاترین اعداد را داشته باشند در حساب های غیر تجاری بررسی می‌شود و این بررسی حساب به این دلیل است که مشخص شود آیا این فرد در حساب غیر تجاری خود مشغول فعالیت تجاری است و یا خیر؟ بنابراین یک، دویستم تراکنش‌هایی که آن هم بزرگترین اعداد را داشته باشند، مورد بررسی قرار می‌گیرند از این رو این قانون کلیت مردم را مشمول نخواهد شد.

طغیانی با بیان این که این قانون به عمده مردم اصابت نخواهد کرد، گفت: بالاخره ما باید موضوع فعالیت‌های سوداگرانه را در کشور کشف کنیم، چرا که هیچکس با یک برچسب بر روی خود نمی‌گوید که من مشغول فعالیت‌های سوداگرایانه هستم، بنابراین ما باید نگاهمان بر این اساس باشد که سطح مصرف را تعیین کنیم ما اگر قصد داریم از قاچاق، خروج سرمایه و همچنین فعالیت‌های سوداگرانه در بازارهای طلا و ارز جلوگیری کنیم، باید به این سمت حرکت می‌کردیم.

0 نظر:

نظر بدهید